Sydthy Kurbad og litterær samtale venter i Hurup den kommende uge

Foto: Kultunaut.
dato

I Hurup kan du i den kommende uge opleve en aften dedikeret til velvære og afslapning i Sydthy Kurbad, samt en spændende forfattersamtale med Johanne Mygind om romanen "Giftig".

Der er mulighed for at få en uforglemmelig oplevelse i Hurup i den kommende uge, hvor begivenheder spænder fra afslappende pigeaftener i kurbadet til dyb litterær dialog på biblioteket. Bliv inspireret til at finde tid til både selvforkælelse og tankevækkende samtaler.

Pigeaften i Sydthy Kurbad

Onsdag aften åbner Sydthy Kurbad dørene for en magisk pigeaften. Arrangementet byder på tre timers afslapning fra kl. 19:00 til 22:00 i en atmosfære af stearinlys og blid musik. Målrettet piger fra 13 år og opefter, tilbyder aftenens program ren velvære med saltskrub og fugtgivende kropsolie, der efterlader dig følelsesmæssigt opladt. Og med entré på 245 kr., er der også mulighed for at tilkøbe mad under arrangementet.

Tidspunkt: Onsdag 4. februar 2026, kl. 19:00-22:00
Sted: Sydthy Kurbad, Idrætsvej 5, 7760 Hurup Thy
Entré: 245 kr

Forfattersamtale med Johanne Mygind

Fredag eftermiddag kan du deltage i en fordybende samtale på Hurup Bibliotek med forfatteren Johanne Mygind. Her diskuterer hun romanen "Giftig", der dykker ned i emner som miljøkatastrofer og personlige dilemmaer gennem hovedpersonen Nannas rejse. En billet koster 65 kr, og samtalen varer fra kl. 16:00 til 17:30.

Tidspunkt: Fredag 6. februar 2026, kl. 16:00-17:30
Sted: Biblioteket i Hurup, Søndergade 1, 7760 Hurup Thy
Entré: 65 kr



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut